Blog wykorzystuje pliki Cookies w celu realizacji świadczonych usług.
~ Książki ~
Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem
Piątek, 19 grudnia 2014

Pewien pacjent w szpitalu zrobił sporą awanturę. Wpadł w szał, a pielęgniarki nie potrafiły zrozumieć, o co mu właściwie chodzi. Może jest chory psychicznie i nikt o tym wcześniej nie wiedział? Bezradne zadzwoniły po lekarza. Na konsultacje zgodził się Oliver Sacks, który odwiedził pacjenta w jego sali i usiłował zrozumieć, co się dzieje. Mężczyzna leżał na podłodze, a na jego twarzy malowały się skrajne emocje. Może to było przerażenie, może wściekłość. Lekarz podszedł do pacjenta i zapytał o co chodzi. Mężczyzna ze złością mu odparł, że ma dosyć tych obrzydliwych żartów! Sacks nie za bardzo zrozumiał emocjonalną wypowiedź chorego. Jakie żarty? I dlaczego pacjent tak zaciekle ściska swoją nogę, jakby chciał ją oderwać od reszty swojego ciała? O co w tym wszystkim chodzi?

Po chwili chory zaczął mu wyjaśniać, że ma dość personelu szpitala, w którym się znajduje. Otóż pielęgniarki lub lekarze robią mu kawały. Na przykład dzisiejszej nocy ktoś podrzucił mu do łóżka nogę trupa. Z pewnością została skradziona z prosektorium. Pewnie wszyscy sądzili, że to będzie zabawne. Lekarz zapytał pacjenta, gdzie właściwie znajduje się ta noga, po czym chory z odrazą wskazał na swoją lewą nogę i zaczął nią gwałtownie szarpać. Mężczyzna stwierdził, że to jest tym bardziej odrażające, że żartownisie jakoś ją do niego przyczepili.

Zdezorientowany i zszokowany lekarz zapytał pacjenta, czy nie zdaje sobie sprawy, że to jest jego własna noga. Chory gwałtownie zaprzeczył. Przecież ta dziwna i martwa część ciała nie należy do niego! Sack zapytał go więc, gdzie znajduje się jego własna noga. Pacjent spojrzał na lekarza z przerażeniem w oczach…

Mezczyzna-ktory-pomylil-swoja-zone-z-kapeluszem_Oliver-Sacks,images_big,25,978-83-7506-271-7

To tylko jedna z wielu opowieści ze świata neurologicznych pacjentów. Uszkodzenia mózgu mogą być spowodowane wieloma czynnikami, np. udarem lub urazem. Rzadko na co dzień zdajemy sobie sprawę, że postrzeganie świata, który nas otacza, a także własnego ciała, zależy właśnie od tego niezwykłego organu.

To, że czujesz; myślisz; pamiętasz; zdajesz sobie sprawę, że stół to stół i do czego służy; mówisz; wiesz, że twoja prawa ręka jest naprawdę twoja oraz wiele innych czynności, nad którymi raczej nie zastanawiamy się jest funkcją twojego mózgu.

Wszystkie nasze działania, nawet te z pozoru całkiem banalne wymagają skomplikowanych mechanizmów na poziomie mózgowym.

Skąd wiemy co tak naprawdę dzieje się w naszym mózgu?

Jedną z metod badań mózgu jest analiza funkcjonowania osób z różnymi dysfunkcjami mózgu. Może to brzmieć to dość surowo i nieetycznie, ponieważ badamy osoby, których styl życia po udarze lub wypadku diametralnie się zmienia (w zależności od rodzaju i wielkości uszkodzeń). To wszystko sprawia, że tacy pacjenci znajdują się w trudnym położeniu, często w fizycznej, ale przede wszystkim w psychicznej traumie.  W końcu dysfunkcje naszego mózgu mogą w różny sposób zmieniać lub ograniczać nasze funkcjonowanie, a także sposób spostrzegania świata. Niektórzy chorzy jednak zgadzają się na opis i badania historii swojej choroby. Zdają sobie sprawę, że dzięki temu przysłużą się naukowcom, którzy lepiej będą mogli poznać funkcjonowanie naszego mózgu, a w przyszłości być może opracować nowe, skuteczne metody terapii.

To właśnie dzięki takim klinicznym obserwacjom możemy zrozumieć jak funkcjonuje pacjent, na przykład całkowicie pobawiony pamięci długotrwałej lub krótkotrwałej. Dowiemy się także, jak wyglądają poszczególne fazy do adaptacji do nowego, często ograniczonego stylu życia, czyli jak właściwie człowiek radzi sobie w sytuacji dla niego trudnej.

Nieco zaskakujący tytuł dzisiejszego posta jest jednocześnie tytułem książki bestsellera „Mężczyzna, który pomylił żonę z kapeluszem”. Nie jest to oryginalna nazwa z jednego z opowiadań z książki, stworzona na potrzeby marketingowe, lecz fakt. Opis zaistniałego wydarzenia. W stu procentach autentyczna historia, opisująca skomplikowany przypadek zaburzeń spostrzegania, tzw. doktora P. Autor, Oliver Sacks to angielski neurolog i psychiatra, który w swojej książce porusza tematy ściśle związane z medycyną, a konkretnie z pracą i funkcjonowaniem mózgu. Ma niezwykłą umiejętność barwnego opisywania historii oraz posługiwania się językiem, który zrozumie każdy z nas. Nawet osoba, która o podobnej tematyce nie ma żadnego pojęcia. Sacks w formie opowiadań opisuje niezwykłe historie choroby swoich pacjentów, którzy zgodzili się na ich publikacje w książce, która szybko stała się bestsellerem. Autor krąży między tym co naukowe, jest specjalistą i dostrzega pewne namacalne fakty. Z drugiej jednak strony filozofuje, stara się zrozumieć pacjentów oraz perspektywę ich rzeczywistości.

Ta książka pozwala lepiej zrozumieć jak pracuje nasz mózg oraz jak skomplikowane procesy wpływają na jakość naszego życia.

Źródło informacji:

„Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem” Oliver Sacks

Źródło grafiki strony głównej:

Dołącz do dyskusji
1 komentarz
  1. 21 grudnia 2014 o 18:42
    Witam! Z wielkim zainteresowaniem śledzę Twoją stronę, niestety w czytaniu postów strasznie przeszkadza mi aktualna czcionka... Czy istnieje szansa na zmianę jej? Czytanie artykułów sprawiało by wtedy samą przyjemność ;) Pozdrawiam!
Komentarz *